Razem pokażmy, że głos obywateli ma znaczenie!

20 maja Warszawa stanie się miejscem ważnego obywatelskiego sprzeciwu wobec polityki, która coraz mocniej uderza w polskie rodziny, miejsca pracy, przemysł i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. NSZZ „Solidarność” zaprasza wszystkich ludzi pracy, emerytów, przedsiębiorców, rolników, młodzież i całe rodziny do udziału w wielkiej manifestacji poparcia dla referendum w sprawie Zielonego Ładu oraz unijnej polityki klimatycznej.

Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12:00 na placu Zamkowym w Warszawie. Stamtąd uczestnicy przejdą przed siedzibę Senatu RP, gdzie właśnie tego dnia senatorowie będą debatować nad wnioskiem Prezydenta RP Karola Nawrockiego dotyczącym przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum.

Prezydent Karol Nawrocki skierował do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie realizacji unijnej polityki klimatycznej. To realizacja zobowiązania złożonego NSZZ „Solidarność” podczas kampanii wyborczej. Jak przypomniał prezydent, 13 lutego 2025 roku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisał porozumienie z „Solidarnością”, deklarując podjęcie działań mających zahamować negatywne skutki Zielonego Ładu oraz systemu ETS.

– To porozumienie nie było jedynie deklaracją. Było zobowiązaniem. Dziś nadszedł czas, by to zobowiązanie wypełnić – podkreślił prezydent.

Zdaniem głowy państwa Zielony Ład i system handlu emisjami ETS oznaczają dziś przede wszystkim drastyczny wzrost cen energii, osłabienie konkurencyjności gospodarki, problemy polskiego przemysłu oraz zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa ekonomicznego milionów obywateli. Dlatego – jak zaznaczył – o dalszym losie tych regulacji powinni wypowiedzieć się sami Polacy.

Proponowane referendum ma dotyczyć pytania:
„Czy jest Pan/Pani za realizacją unijnej polityki klimatycznej, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia obywateli, cen energii i prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej?”

Dla NSZZ „Solidarność” i wielu organizacji społecznych jest to kwestia fundamentalna – dotycząca przyszłości polskiej gospodarki, miejsc pracy i suwerenności energetycznej państwa.

– Nie możemy biernie przyglądać się temu, jak kolejne unijne regulacje doprowadzają do likwidacji zakładów pracy, osłabienia przemysłu i wzrostu kosztów życia zwykłych ludzi. Zielony Ład w obecnym kształcie stał się ogromnym zagrożeniem dla polskiej energetyki, górnictwa i całego przemysłu ciężkiego – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. – Dzisiaj nie protestujemy przeciwko ochronie środowiska. Protestujemy przeciwko ideologicznym decyzjom podejmowanym ponad głowami obywateli, bez uwzględnienia realiów gospodarczych i społecznych Polski. Chcemy mieć prawo decydowania o własnej przyszłości, o miejscach pracy naszych dzieci i o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.

Przewodniczący podkreśla, że skutki Zielonego Ładu odczuwają dziś wszyscy – zarówno pracownicy przemysłu i energetyki, jak i zwykłe polskie rodziny.

– Każdy widzi rachunki za prąd, ceny ogrzewania, koszty zakupów czy problemy przedsiębiorców. To nie są abstrakcyjne decyzje z Brukseli. To realne uderzenie w codzienne życie milionów Polaków. Dlatego musimy być razem i pokazać, że społeczeństwo chce mieć wpływ na decyzje dotyczące własnego państwa – zaznacza Jarosław Grzesik.

Manifestację popierają również organizacje związkowe z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wspólne stanowisko wydali przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Związku Zawodowego Górników w Polsce, „Sierpnia 80”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych oraz NSZZ „Solidarność-80”.

Liderzy związkowi podkreślili, że Zielony Ład jest dziś główną przyczyną kryzysu przemysłu w Polsce i Europie.

– To przez Zielony Ład tracimy miejsca pracy. To przez Zielony Ład mamy horrendalne ceny energii i drożyznę. Szkodliwe skutki tych regulacji dotykają praktycznie wszystkich dziedzin naszego życia – wskazali w swoim oświadczeniu.

Związkowcy apelują o liczny udział w warszawskiej manifestacji, podkreślając, że stawką jest przyszłość polskiej gospodarki, miejsc pracy oraz bezpieczeństwa kolejnych pokoleń.

– To będzie dzień, w którym Polacy pokażą, że chcą być słuchani. Referendum jest podstawowym prawem obywatelskim i nikt nie powinien odbierać obywatelom możliwości wypowiedzenia się w sprawach tak ważnych dla przyszłości kraju – mówi Jarosław Grzesik. – 20 maja musimy być razem. Ponad podziałami politycznymi, środowiskowymi i zawodowymi. W obronie pracy, bezpieczeństwa energetycznego i przyszłości Polski.

NSZZ „Solidarność” zachęca wszystkich, którym bliska jest przyszłość Polski i dobro polskich rodzin, do udziału w manifestacji.

20 maja – spotkajmy się w Warszawie.
Plac Zamkowy, godzina 12:00.
Razem pokażmy, że głos obywateli ma znaczenie!