Jest zgoda na manifestację przed TSUE

Dostaliśmy potwierdzenie, że nie ma przeciwskazań do zorganizowania manifestacji przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów – poinformował Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. 

Szef Sekretariatu potwierdził, że związkowcy otrzymali już na to oficjalną zgodę ze strony władz Luksemburga.

– W piątek po południu dostaliśmy drogą mailową potwierdzanie, że nie ma żadnych przeciwskazań do zorganizowania naszej manifestacji. Maksymalna liczba osób jaką można było zgłosić to 2000 i tylu uczestników zgłosiliśmy. Logistycznie zajmujemy się tym już od dwóch tygodni, więc w zasadzie jesteśmy przygotowani – przekazał Jarosław Grzesik.

Manifestacja rozpocznie się 22 października.

Przypomnijmy, że w maju TSUE – odpowiadając na wniosek Czech – nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.